Kommunalvalg: Se, hvordan folk stemte de sidste fire valg Viborg Kommune

Foto: Af Villy Fink Isaksen , CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8736813. Stemmesedler til kommune- og regionsvalget 2005 i Århus
Profilbillede

Der er kommunalvalg lige om lidt, og vi skal til at afgive vores stemme.

Folk stemmer ikke altid ens. Hvis man kigger på tallene fra de sidste fire kommunalvalg, kan man se, at det ofte er de samme partier, der får flest stemmer. Man kan dog også se, at der i visse tilfælde er markante fald eller stigninger i partiernes stemmetal. Nogle vælger at stemme personligt, andre stemmer på partier, og nogen stemmer blankt.

Nedenunder kan du se, hvordan folk har stemt gennem de sidste fire valg.


Gyldige stemmer i Viborg Kommune:

2005200920132017
48443471995279454128


Personlige stemmer i Viborg Kommune:


2005200920132017
41498385194402945971

Blanke stemmer i Viborg Kommune:


2005200920132017
446451653514


Stemmerne fordelt hos partierne:



2005200920132017
Socialdemokratiet20724147601462715709
Radikale Venstre142473713661380
Konservative32344793887510077
Nye Borgerlige0000
SF2496639628002815
Liberal Alliance001049614
Dansk Folkeparti2938361542383375
Venstre16097160711708417486
Enhedslisten31032519741272


Alternativet0001022
Andre partier1220502781378


Eventuelle politiske holdninger og meninger i dette portræt tilhører kandidaten og er derfor ikke et udtryk for redaktionens holdning og mening
Kilde: Danmarks Statistik